IPTV Kullanmak Yasal mı Cezası var mı ?

Yeni nesil televizyonculuk anlayışı olan IPTV aracılığı ile üzerinden birçok uygulama veya platformla bazı şifreli ve şifresiz kanallar izleniyor.
IPTV teknolojisini kullanmak suç değildir ancak IPTV kullanarak illegal yayın yapmak ve bu yayınları izlemek suç teşkil ediyor. Başlıca illegal yayınlar Bein sports , Netflix , Exxen vs. Bunun suç olmasının sebebi, yayının lisans hakkına sahip olan orijinal yayıncının illegal yayından gelir elde etmiyor olması. IP TV kullanımını hukuki açıdan incelemek için illegal yayın izleyicileri ve illegal yayın yapan yayıncıları ayrı ayrı ele alınması gerekiyor.

İnternet ile lig maçları, belgesel, çizgi film, şifreli ve şifresiz yayınlar ve dünya ülkelerinin yayınları izlenebiliyor. Uydu alıcısına gerek kalmadan akıllı televizyonlar ile çoğu yayına ulaşmak mümkün. Bu şekilde içerik açısından tek bir ödeme ile tüm platformları izleyebilir. Son yıllardan beri Ip Tv ülkemizde ve dünya genelinde birçok kişi tarafından kullanılmaya başlamıştır.

IP TV yasal mı?

Bu soru iptv nin hangi yayınları içerdiğine göre cevaplanabilir.

Türkiye’de Türk Telekom un ortaya çıkardığı Tivibu yasal iptv lerdendir. Yine Turkcell in de TV + yasal ip tv lere güzel bir örnektir. Normalde Ip tv, yasal olarak bilinir, fakat genelde yasal olmayan yollarla ücretli servisler bu işe dahil olmaktadır. Ip Tv aboneliğinin yasal olup olmadığını kontrol etmek için iletişim ve adres bilgilerini kontrol etmeniz gerekir.

Hangi IPTV’ler Yasal

Mesela bazı internet sağlayıcıları, tv hizmetleri de sunarlar ve bunu bir ufak modem ile gerçekleştirirler. İşte o modem, ekrana gelen görüntünün uydu yerine internet alt yapısı kullandığını gösterir ve bu da bir IP TV’dir. TTNet, D-Smart gibi şirketlerin yayınları da buna bir örnektir. Ayrıca internet üzerinden yayın yapan Netflix, Blue TV, Exxen gibi platformlarda mantık olarak IP TV’dir. Türk Telekom un ortaya çıkardığı Tivibu yasal iptv lerdendir. Yine Turkcell in de TV + yasal ip tv ler arasındadır.

Hangi IPTV’ler Yasal Değil?

Asıl sorun burada hangisini yasal hangisinin yasadışı olduğu nasıl anlaşılır ? Akıllı tv ye bir iptv programı alıp kurdunuz ve internetten bir iptv satıcısından iptv aldınız. Açtınız iptv yi ve Türkiye Süper ligini kaçak bir şekilde bein sportsun rızası olmaksızın izliyorsunuz. İşte bu yasal değil. Veya iptv den Exxen platformuna ait ücretli bir dizi kanalını yayıncının izni olmadan izleyebiliyorsanız bu yasal iptv değildir.

IPTV izleyenler tespit edilebilir mi?

Iptv yayınlarını izlemek için öncelikle yayının yapıldığı sunuculara bağlanıyorsunuz. Sunuculara bağlandığınız anda ise sunucunun yöneticisi sizin bağlantı yerinizi, belirli sınırlar çerçevesinde görebiliyor. Buna rağmen herhangi birinin IPTV sunucularına kimlerin bağlandığını göremez. Bunun için öncelikle sunucuların kontrolünün ele geçirilmesi lazım. Ardından sunuculara bağlanan IP’lere erişilmeli. Yani herhangi biri iptv kullananların listesine ulaşamaz

IP TV Kullanmanın Cezası Var mı? Cezası Nedir?

Iptv satmak suç, iptv izlemek suç değil ! sanılanın aksine böyle bir durum yoktur.

iptv cezası var mı ? iptv kullanmak suç mu ?
ip tv izleme cezası var mı?

Yukarıda da yazdığı gibi “telefon hatları ile frekanslarından veya elektromanyetik dalgalarla yapılan şifreli veya şifresiz yayınlardan sahibinin veya zilyedinin rızası olmadan yararlanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır” maddesi uyarınca sahibinin rızası olmadan kaçak olarak yayın izlenmesi suçtur.

Hizmet verilen yerlerin pek çoğu yurtdışı üzerinden IP TV satışı yapmakta. Bu hizmetler illegal olarak verilen yerler için ve satın alanlar ve izleyenler de cezadan pay alabilmektedir. Şuan için izleyiciler için herhangi bir yaptırım uygulanmasa da, henüz bir hukuki adım atılmamıştır.

IPTV ÜCRETSİZ Test YAYINI

Familie Iptv test yayınlarında 100.000 fazla içeriğimizi sizlerle beraber bir araya getirdik. Spor, belgesel, film veya dizi gibi bir çok güncel içeriklerle hd, hd+ sd, 4k , hvec ve fullhd gibi yüksek çözünürlük kaliteli kanallarımızı kontrol edebilirsiniz.

Aldığınız test yayınından memnun kaldığınız taktirde üyeliğinizi kısa bir süre içinde oluşturup sizlere kesintisiz bir yayın hizmeti sunmaktayız.

IPTV DENEME NASIL ALINIR

Ücretsiz olarak test yayını alıp deneme yapmak için bizimle whatsapp yolu ile iletişime geçmeniz yeterli olucaktır. Siz değerli kullanıcılarımıza verecek olduğumuz giriş bilgilerinizi yazarak kaliteyi 12 saat boyunca ücretsiz test edebilirsiniz.

:(